Lista aktualności Lista aktualności

Lekcje obserwacji przyrody Zespołu Szkół w Wykrocie

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 22.06.2016 r., zajęcia lekcyjne uczniów Szkoły Podstawowej w Wykrocie odbyły się w Leśnictwie Rudne.

Gospodarze terenu Leśniczy Bogusław Kryszajtys i Podleśniczy Daniel Gross oraz Edukator Nadleśnictwa Myszyniec Martyna Lewandowska - Gross we fragmentach lasu i zachowanych tam stanowiskach chronionych i rzadkich gatunków roślin prezentowali praktykowane w Nadleśnictwie Myszyniec metody ochrony przyrody.

W trakcie zajęć uczniowie, pod kierunkiem leśników i pedagogów, monitorowali stanowiska sasanki otwartej i arniki górskiej, zróżnicowane pod względem warunków siedliskowych.

„Na stanowiskach obserwowaliśmy również efekty działalność Leśniczego, np.  pniaki po ściętych drzewach. Zabieg miał na uwadze poprawę warunków świetlnych rzadkich gatunków runa."  

Zaobserwowali, że na stanowiskach silnie oświetlonych, wolnych od traw i krzewinek, w tym borówek i wrzosu, populacje chronionych roślin charakteryzują się większą liczebnością i udziałem osobników kwitnących, w porównaniu do stanowisk z bujnie rozwiniętym runem i warstwą podszytu.

Metoda pokazu w naturalnym środowisku wykorzystana w nauczaniu biologii i wymagań ekologicznych rzadkich gatunków flory zbiorowisk leśnych okazała się być najlepsza w osiąganiu celów dydaktycznych.  

Uczniowie Szkoły Podstawowej wykazali żywe zainteresowanie nauką przyrody. Po krótkiej prezentacji metod indywidualnej ochrony sasanki otwartej i arniki górskiej – charakteryzujących się podobnymi preferencjami ekologicznymi, uczniowie samodzielnie wskazywali wykonane zabiegi ochronne dostosowane do warunków panujących na stanowiskach rzadkich gatunków.

Kolejnym punktem edukacyjnym lekcji terenowej była powierzchnia, na której Leśniczy zainicjował odnowienie naturalne sosny zwyczajnej na siedlisku boru świeżego, wykazując wykorzystanie sił natury w kształtowaniu drzewostanów, właściwych dla siedlisk borowych pod względem struktury i składu gatunkowego. Zachowanie środowiska życia sasanki otwartej i arniki górskiej jest działaniem kluczowym w utrzymaniu ich populacji.

Uczniowie wzorowo wypełnili karty pracy podsumowujące zajęcia. Ich zaangażowanie na zajęciach zostało nagrodzone. Wszyscy uczniowie otrzymali odznakę „Przyjaciela Lasu".

Uczniowie Zespołu Szkół w Wykrocie, w roku 2016 czynnie uczestniczyli w terenowych zajęciach edukacyjnych. Gościli również w Leśnictwie Niedźwiedź, Leśnictwie Wykrot i Leśnictwie Serafin, gdzie pod kierunkiem Leśniczych zdobywali cenne wskazówki do obserwacji przyrody.