Lista aktualności Lista aktualności

Obiekt edukacyjny rezerwat przyrody „Czarnia”, udostępniony ze szlaku turystycznego „Barci Kurpiowskich”

„Rezerwat przyrody „Czarnia" jest najchętniej odwiedzanym obiektem edukacyjnym przez grupy uczniów szkół spoza terenu Nadleśnictwa Myszyniec, korzystających z naszej oferty edukacyjnej w okresie przedwakacyjnym oraz grupy niezorganizowane." 

Drzewostan będący pozostałością po dawnej Puszczy Kurpiowskiej - zachowany w stanie naturalnym, jego strukturę i jakość kształtują procesy przyrodnicze.

Starodrzew sosnowy objęty ochroną rezerwatowa jest niezwykle cenny ze względu na swoje zróżnicowanie genetyczne, świadczące o jego naturalnym pochodzeniu.

W rezerwacie obserwuje się naturalną wymianę pokoleniową. W lukach powstałych na skutek obumierania drzew rozwija się podrost świerkowy. Zachodzi zmiana udziału gatunkowego drzewostanu. Sosna ustępuje miejsca świerkowi.

Celem zachowania cennego ekotypu sosny prowadzony jest zbiór szyszek z wytypowanej partii drzew. Z pozyskanych nasion hodowany jest materiał sadzeniowy, który następnie wysadzany jest na dobranych siedliskowo i przygotowanych pod odnowienie powierzchniach w drzewostanach gospodarczych, tworząc rezerwy genowe ex situ. Z zakładanych upraw w przyszłości wyrosną drzewostany o cechach swoich pradawnych przodków.

„Kornik drukarz jest kambiofagiem świerka pospolitego. Rozmnaża się i żeruje w łyku i miazdze drzew, prowadząc w krótkim czasie do ich zamierania."

Świerki, towarzyszące sośnie w górnym piętrze drzewostanu, zasiedlane są przez kornika drukarza.

Kornik drukarz w warunkach równowagi przyrodniczej pełni rolę naturalnego czynnika eliminującego stare, osłabione drzewa. Jednak w wyniku postępujących zmian klimatycznych, procesy naturalne ulegają zaburzeniom. Skracają się cykle rozwojowe kornika drukarza, wzrasta liczebność populacji owada. Masowo rozmnażający się kornik powiększa areał bazy żerowej. Zwiększa się presja owada na świerka – atakowane są również drzewa zdrowe.

„W lasach gospodarczych zasiedlone świerki usuwane są z drzewostanu przed wylotem postaci dojrzałej kornika - chrząszczy. Zapobiega to rozwojowi nowego pokolenia korników, a ty samym zamieraniu kolejnych fragmentów drzewostanów świerkowych. Ochrona czynna ekosystemów leśnych prowadzona jest metodami gospodarki leśnej."

W rezerwacie wszystkie procesy podlegają samoregulacji. Martwe lecz stojące drzewa, zagrażające bezpieczeństwu na szlaku turystycznym, zostały obalone i pozostawione do naturalnego rozpadu.

Jak w przyszłości wyglądać będzie drzewostan w rezerwacie „Czarnia", rozwijający się bez ingerencji człowieka??? Świadkami tego będą kolejne pokolenia turystów odwiedzające szlak „Barci Kurpiowskich".