Lista aktualności Lista aktualności

Z dziennika edukacji przyrodniczo-leśnej

Maj – okres, w którym przyroda jest w pełni życia.

Ktoś kiedyś powiedział, że szkółka leśna to szkoła dla leśnych maluchów, tymi maluchami są sadzonki drzew i krzewów. Na szkółce leśnej, z nasion hodowane są młode drzewka. Gdy są na tyle duże by sobie poradzić w naturalnym dla nich środowisku leśnym zakłada się z nich uprawę leśną – młody las." W borach, dominujących na terenie Nadleśnictwa Myszyniec, kwitnie sosna – królowa Puszczy Kurpiowskiej.

Na Szkółce Gospodarczej Leśnictwa Niedźwiedź można już obserwować wschody tegorocznych siewów. Pola siewne szkółki pokryte są siewkami sosny, świerka, brzozy, dęba, olszy… Gatunków tworzących lasy Nadleśnictwa Myszyniec.

Na założonych w bieżącym roku uprawach leśnych młode drzewka, pochodzące ze szkółki leśnej, wydają pierwsze pędy w nowych warunkach środowiskowych. W wyniku inicjowanej przez leśników wymiany pokoleniowej lasu, na miejscu wyciętego drzewostanu dojrzałego - rozwija się młody las.   

Dojrzewają nasiona sasanki. Rozsiane przez wiatr lub przeniesione przez zwierzęta, dadzą początek nowym stanowiskom rzadkiej rośliny. Sukces generatywnego rozmnażania sasanki otwartej zależy od warunków siedliskowych. W gęstej warstwie runa drzewostanu nasiona nie mają szansy dotarcia do warstwy mineralnej gleby i skiełkowania, możliwości takie mają na powierzchni zrębu przygotowanej pod odnowienie lasu.

„Maj to również okres, kiedy dzieci i młodzież chętnie opuszczają mury szkoły, by wśród leśnej scenerii,  towarzystwie leśnika obserwować życie przyrody." 11 maja 2016 r. na Szkółce Gospodarczej Leśnictwa Niedźwiedź miały miejsce zajęcia edukacyjne z uczniami i pedagogami Publicznej Szkoły Podstawowej w Krysiakach.

Leśniczy szkółkarz Zbigniew Oleszczuk oprowadził uczniów po kwaterach szkółki leśnej, gdzie obserwowali jak wyglądają siewki i sadzonki gatunków lasotwórczych i biocenotycznych, wysadzanych w lasach Nadleśnictwa Myszyniec. Specjalistka SL Martyna Lewandowska – Gross, pod wiatą, przeprowadziła lekcję rozpoznawania ulistnionych pędów tych gatunków drzew. Zajęcia podsumowano konkursem „Jakim jestem drzewem". Dzieci wykazały się dużą aktywnością, chętnie demonstrowały pędy wywołanych gatunków drzew. Nagrodzono wszystkich uczestników konkursu.

W trakcie zajęć plenerowych, które pobudzają wyobraźnię młodego pokolenia, nie mogło obyć się bez prelekcji edukacyjnej. Edukator Nadleśnictwa Myszyniec, z wykorzystaniem fotografii, przedstawił walory przyrodnicze borów sosnowych, ich zróżnicowanie oraz pozytywny wpływ gospodarki leśnej na kształtowanie ich bioróżnorodności.    

Stałym elementem zajęć na Szkółce Gospodarczej Leśnictwa Niedźwiedź jest wizyta w Izbie edukacji przyrodniczo-leśnej im. Jana Milewskiego i prezentacja zgromadzonych tam eksponatów – historycznych i dydaktycznych.

Podobne zajęcia przeprowadzono w dniu 18 maja 2016 r. dla uczniów i pedagogów Szkoły Podstawowej w Ptakach.

„Maj to też czas Święta Polskiej Niezapominajki, odbywającego się corocznie w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Warmiaku. W dniu 12 maja 2016 r., wzorem lat ubiegłych, po oficjalnym otwarciu uroczystości i występie artystycznym uczniów, Nadleśnictwo Myszyniec przeprowadziło prelekcję pod hasłem ochrona przyrody metodami gospodarki leśnej. Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły w Warmiaku oraz szkół sąsiednich."  Mieszkańcy Gminy Turośl, znajdującej się w granicach woj. podlaskiego, chcieli szerzej zapoznać się z walorami przyrodniczymi Nadleśnictwa Myszyniec. Po zajęciach na Szkółce Gospodarczej Leśnictwa Niedźwiedź wyruszyli do rezerwatu przyrody „Czarnia", na szlak turystyczny „Barci Kurpiowskich". Przewodniczył im Leśniczy Leśnictwa Czarnia Krzysztof Kurzyński. Leśniczy, na przykładzie drzewostanu, zachowanego w rezerwacie „Czarnia", prezentował kierunki procesów naturalnych.

Przyroda uczy, nie tylko dzieci, młodzież i pedagogów, ale również leśników. To ona podpowiada nam jak prowadzić zrównoważoną gospodarkę leśną.

 

 

12.05.2016 r. Święto Polskiej Niezapominajki, nagrodzone prace w konkursie plastycznym, temat przewodni - jeż.